PDA

Volledige versie bekijken : Formule 1 - seizoen 2014



Sphinx
3 maart 2014, 21:39
De afgelopen maand is de Formule 1 weer langzaam uit zijn winterslaap ontwaakt voor het seizoen 2014. Eigenlijk kunnen zo'n beetje alle voorspellingen die aan het eind van Sebastian Vettels zegetocht in 2013 werden gedaan de prullenbak in. De hele regelgeving is flink op de schop genomen:

- de V8 motoren zijn aan de dijk gezet en men rijdt dit jaar met de door Bernie zo verguisde V6 Turbo's
- er is aan de regelementen voor de neuzen van de auto's gesleuteld om het ontwerp veranderd te krijgen. Dat er zoiets bestaat als letter en geest zal uit een aantal op vallende foto's blijken.
- er is een poging ondernomen om wat meer show in de sport te brengen door dubbele punten in de laatste drie races voor te stellen. De teams gingen echter niet akkoord. Het cadeautje van de FIA en Bernie aan Abu Dhabi om in de allerlaatste race dubbele punten te geven vondt wel doorgang
- tevens is er een poging gedaan het meleu bij de F1 te betrekken door af te dwingen dat de teams nog maar 100 kilo brandstof mogen gebruiken. Ter vergelijking, in kilo's brandstof gesproken is vorig jaar de GP van Canada het zuinigst op de kalender geweest met 112kg, de race in Spanje was met 165kg de meest onzuinige. Motorenbouwers worden dus gedwongen niet geheel en al voor de pk's te gaan, maar ook het verbruik in het oog te houden.
- Coureurs krijgen nu net als in de MotoGP een 'eigen' startnummer, ipv dat het nummer wijzigt per stand in de constructeurs.

De afgelopen maand bleek dat motoren het belangrijkste pijnpunt zijn geworden, dus deel ik de teams ook daarop in.

Mercedes - Deutsche Grundlichkeit

Op dit moment lijkt Mercedes de beste papieren te hebben als motorenbouwer, zowel de topteams Mclaren en Mercedes zelf, als de middenmotors Force India en Williams hebben veel testkilometers kunnen maken en zich redelijk voor kunnen bereiden. Aan Mercedes' eigen team is niks gewijzigd in de line-up: Nico Rosberg en Lewis Hamilton mogen de nieuwe F1 W05 besturen. Hoewel de miereneterneus niet zo m'n smaak valt ie vergeleken bij de rest vrij positief op. Ross Brawn heeft het team verlaten, zijn taken als teambaas zijn verdeeld tussen Torger Christian "Toto" Wolff (de zakelijke kant) en Paddy Lowe (de technische kant)

http://www.formula1.com/wi/gi/597x478/mUB6/sutton/2013/dms1428ja320.jpg

Mclaren heeft wat meer wijzigingen ondergaan en leek de laatste maanden ook in wat woelig vaarwater te zitten dankzij de schrijvende pers. Ron Dennis zou terugkeren als teambaas, Mclaren zou een geweldige vondst hebben gedaan, nu zouden ze weer op achterstand zitten. Feit is dat teambaas Martin Whitmarsh inderdaad door Ron Dennis is vervangen, maar dat de Engelsman voorlopig achter de schermen blijft acteren en Eric Boullier, de Fransman die tot begin dit jaar de leiding bij Lotus had, als Race Director naar voren heeft geschoven. Na de paniekaankoop van Sergio Perez voor 2013 heeft men nu voor eigen kweek gekozen en de Deen Kevin Magnussen, winnaar van de World Series by Renault in 2013, als tweede rijder achter Jenson Button neergezet. De nieuwe auto zorgde op twee manieren voor controverse, ten eerste vanwege de Dumbo-neus, ten tweede vanwege de achterophanging die aerodynamisch voordeel zou geven. Volgens de twee rijders is hun auto goed te besturen en betrouwbaar, maar mist ie rauwe snelheid.

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2014/01/IMG_3923-886x590.jpg

Williams lijkt tot nu toe de meeste opvallende sprong naar voren te hebben gemaakt. Opvallend is hoe snel de deals met hun rijders rondkwamen en vooral hoe stil dat ging. Valteri Bottas werd door de internationale media telkens weer uit zijn stoel "gepraat" in silly season, maar de Fin was al na de laatste GP in Europa vorig jaar (Monza) zeker van seizoen 2014 en heeft dat netjes onder de pet gehouden. Teamgenoot is Felipe Massa. De Braziliaan kon na jaren trouwe dienst bij Ferrari vertrekken, maar vond gek genoeg zelf (zonder zijn manager Nicolas Todt in te lichten) ander werk in de paddock. Het team switchte tevens van motorleverancier, wist met Martini een goede Europese sponsor te strikken en dankzij Massa is ook Petrobras aan boord met Braziliaanse oliedollars, ter vervanging van het geld dat Pastor Maldonado altijd binnenbracht. Over de nieuwe livery die de Williams wordt nog gespeculeerd, ze verschenen op de tests met het bekende "interim blauw"

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2014/01/will-fw36-jere-2014-886x498.jpg

Tot slot Force India, dat bewijst hoe gek een balletje kan rollen. Voor het begin van 2013 afgeschreven en tot de helft van het seizoen deed de Indiase renstal het eigenlijk prima. Helaas wierpen de veranderde bandenspecs hen ver terug. Beide coureurs werden aan het eind wandelen gestuurd en men besloot het enige juiste te doen voor een team met vermeende geldzorgen: een goed gesponsord talent en een echt talent aantrekken. Nico Hulkenberg keert na een tijdje in de wachtkamer te hebben gezeten bij zijn vorige team Sauber en het eveneens armlastige Lotus, toch weer terug op het oude nest. Hopelijk heeft de man uit Emmerich dit jaar iets meer geluk, want anders krijgt hij de reputatie van Job-hopper niet makkelijk uitgewist. Sergio Perez stond op straat na één seizoen Mclaren en koos uiteindelijk ook voor FI, waardoor zelfs berichten over failliete of gearresteerde sponsors de renstal niet meer in gevaar brengen. Mochten de Indiërs zich over een jaar terugtrekken, staat er waarschijnlijk Fuerza Mexico bij de teamnaam :smile2: Van de zijkant bekeken is hun FI VJM07 een van de mooiste auto's in het veld, pas als je goed naar de neus kijkt, zie je de wat lelijke pijlpunt die er in verborgen zit.

http://www.forceindiaf1.com/ee/images/uploads/1390930887938118.jpg

Ferrari - Frozen... ehm Forza Italia

Ferrari heeft met Fernando Alonso en Kimi Raikkonen een superduo aangetrokken, al kun je er een programma a la studio voetbal over volpraten over de positieve en negatieve punten van twee kapiteins op 1 schip. Over de auto is ook het een en ander te melden. De Ferrari F14T heeft zo'n abrupte aflopende neus dat ik aan een Dyson moest denken toen ik de foto's in het oog kreeg. De concurrentie had ook iets te mopperen, want Ferrari zou een aantal onderdelen van de turbo zo licht hebben gemaakt dat men vindt dat de FIA moet nagaan of Maranello wel veilig bezig is. Eufemistisch uitgedrukt, men wil weten hoe de Italianen 3 kilo gewicht konden besparen zodat ze het misschien zelf ook nog kunnen ;)

http://images2.corriereobjects.it/methode_image/2014/01/28/Sport/Foto%20Gallery/d312a36141755c28341c30c81fd207cc_MGzoom.jpg?v=2014 0128202529

Sauber F1 lijkt langzaam de weg omhoog te vinden. Over de deal met de Russen hoor je niet zoveel meer, maar het is veelzeggend dat Sergei Sirotkin niet is gepresenteerd als f1-rijder. De Rus mag in de World series by renault kilometers blijven maken en hopen op testkilometers zodra hij zijn superlicentie heeft. Adrian Sutil is aangetrokken als teamgenoot van Esteban Gutierrez,. die dankzij een verlenging van de deal met Carlos Slim ook wat geld meeneemt. Laatste beetje geld komt van Giedo vd Garde, die overstapt als derde rijder en reservecoureur, en Simona de Silvestro (http://www.ctvnews.ca/polopoly_fs/1.1686525!/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/landscape_620/image.jpg), die na een redelijk succesvolle Indycar periode als testrijder en "affiliated driver" (zeg maar reclamemaakster) mag opdraven. No offense, ze heeft aardig wat talent, maar ik vrees dat ze niet zoveel testkilometers gaat maken dit seizoen. Ook de Zwitsers kiezen voor een soort uitsteeksel als neus, dat me wat aan een kraaiensnavel doet denken

http://news.bbcimg.co.uk/media/images/72602000/jpg/_72602962_sauber2_getty.jpg

Marussia F1 heeft het nog steeds meer dan lastig, maar de gewenste Ferrari turbo's zijn er nu dankzij Jules Bianchi. Ook Max Chilton heeft zijn zitje gehouden, ondanks dat zijn Pa eind 2013 opstapte als voorzitter van AON, dat hem via aandelenpakketten sponsorde. Meer uit financieel oogpunt dan uit esthetisch oogpunt is hun auto qua uiterlijk de meest simpele, eigenlijk alleen een meer aflopende neus. Het gaat de Engels/Russische renstal maar om één ding, de eerste races zoveel mogelijk aankomen en waar mogelijk een handvol punten sprokkelen, want al is de Marussia MR03 nog niet echt een snelheidsduivel gebleken, hij lijkt wel betrouwbaar.

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2014/01/IMG_49911-886x498.jpg

Renault - met de Franse slag

Het begin van 2014 vertoont voor Renault opvallende gelijkenissen met 1978 en 1979, toen hun turbo's snel, maar erg fragiel bleken te zijn. De vier teams die voor Renault krachtbronnen hebben gekozen kregen daar allemaal mee te maken en Renault heeft bij het laatste overleg met de FIA zelfs uitstel van de homologatie aangevraagd, om meer tijd voor de kinderziektes te hebben. Helaas werd dat geweigerd.

Van alle Renault-teams was uitgerekend Caterham het meest productieve, al moest de krachtbron letterlijk worden "gedowntuned" om dat mogelijk te maken. De Maleisische renstal verraste in meerdere opzichten, zowel goed als slecht. Kamui Kobayashi werd als ervaren kracht weggeplukt bij het GT team van Ferrari, Marcus Ericsson mag dankzij een donatie van een paar miljoen instappen als 2e rijder. Reserverijder is Robin Frijns geworden, die dankzij een overtuigende simulatietest zelfs geen cent hoefde bij te dragen. Hij zal bij de meeste Europese GP's als vrijdagcoureur optreden, Alexander Rossi doet dat voor een paar overzeese GP's. Giedo vd Garde zou volgens zijn management hebben kunnen bijtekenen, maar het lijkt waarschijnlijker dat de vraagprijs te gortig werd en hij daarom naar Sauber uitweek. De grootste schok was echter de neus van de auto, die op zijn zachtst gezegd een aparte verschijning is. Over de snelheid van de auto maakt men zich zorgen, want op dit moment lijken zelfs de GP2 wagens nog sneller dan de CT05.

http://images.autosport.com/editorial/1390919016.jpg

Qua neus maakt Toro Rosso het eigenlijk nog bonter. Om meer "pariteit" tussen de twee Red Bull teams te krijgen is men in Faenza ook op Renault motoren overgegaan, maar misschien was het beter geweest als de omgekeerde weg was bewandeld en de Ferrari motoren naar RBR waren gegaan. STR tunede namelijk niks terug en werd gestraft met vele afgebroken testruns, kapotte onderdelen en een brandje her en der. Jean Eric Vergne heeft zijn plaats gehouden, maar de tweede rijder is verrassend genoeg de Rus Daniil Kvyat (spreek uit: Daniel Kwiat), die het niet onaardig deed in de GP3, maar er niet echt opgerekend had zo snel promotie te maken. De reden daarvoor licht bij de gedroomde favoriet Antonio Felix da Costa, die werd gestraft voor een te slecht seizoen in de World Series en nu in de DTM mag proberen zijn carriere weer vlot te trekken. Om toch iemand uit eigen kweek door te schuiven moest men Kvyat wel kiezen. Tot nu toe is ie niet bovenmatig onhandig opgevallen, dus we doen net als bij Bottas en Gutierrez en geven het gewoon een jaar. De neus van de STR9 liet echter nog het meeste stof opwaaien. Er dook zelfs een tweet op van een producent van seksspeeltjes die zich afvroeg of men heel toevallig door hun productlijn was geïnspireerd :biggrin:

http://img.speedweek.com/img/677f0b7a30fd4e8c99db0df99f6fe16c/750/500/Vergne_Actionjpg.jpg

Nadat Lotus zijn auto had onthuld werd er nog veel harder gelachen, zeker met die STR9 in gedachten. De renstal koos namelijk voor een aparte oplossing met een gespleten neus. "Ze moeten maar niet frontaal op elkaar rijden" was een veelgehoorde opmerking. Pastor Maldonaldo kocht zijn contract bij Williams af en bood bij Lotus zijn diensten aan. Romain Grosjean mocht aan blijven. Eric Boullier koos het hazenpad naar Mclaren, zodat Eric Lux ineens de nieuwe teambaas is. Hoewel de Luxemburger voor de tests nog vrij strijdbaar was, is daar inmiddels weinig meer van over, vooral omdat Lotus de op een na minste kilometers heeft gemaakt

http://img.bleacherreport.net/img/images/photos/002/772/554/hi-res-0eb49bea8ecabc30e535276c69aeef36_crop_north.jpg?w= 630&h=420&q=75

Van overheersende supermacht tot prullenbakteam, daar is ie weer: hoe raar een balletje kan rollen. Red Bull Racing gaat een heel moeilijk seizoen tegemoet. Adrian Newey staat erom bekend de grens op te zoeken, maar net als Gordon Murray bij Brabham meemaakte, er komt een seizoen dat je er naast zit. In essentie is de RB10 een snelle auto, maar dan moet ie wel heel blijven. En daar waar de Renault krachtbronnen sowieso al snel oververhit raakten in Jerez en Bahrein, in de RB10 was het nog een stuk erger. Men heeft om de auto zo smal mogelijk te maken namelijk de ERS unit, een batterij die extra energie opslaat en vrijgeeft aan de motor als boost, uit elkaar gehaald en in meerdere onderdelen verspreid. Dat loopt niet lekker en levert Sebastian Vettel en zijn nieuwe teamgenoot Daniel Ricciardo veel kopzorgen op. Dat het niet alleen de schuld van Renault is blijkt uit de productiviteit van Caterham, die ondanks problemen toch de rest van de auto hebben kunnen testen, terwijl hun concurrenten veelal in de garage stonden of zelfs voortijdig de tests afbliezen (vettel reisde tot twee keer toe voortijdig af).

http://news.bbcimg.co.uk/media/images/72684000/jpg/_72684140_466077519.jpg

Of het een slachtveld wordt in Melbourne of dat er over 11 dagen verrassingen opduiken, we houden u op de hoogte. Ook dit jaar zal er natuurlijk een F1-poule worden georganiseerd, nadere informatie daarover volgt nog.

Hunziker
4 maart 2014, 20:59
Gezocht Renault monteur met enige kennis Wat een prutsers!

6760

Big30
4 maart 2014, 23:13
Ziet er niet echt indrukwekkend uit die V6 Turbo:

http://www.racexpress.com/index.php?nav=Artikel&nid=55727

Wel indrukwekkend dat ze uit een 1.6V6 met een Turbo zo'n 600 pk weten te persen. Nou ja, de "oude turbo's" haalden zo'n 1450 pk uit 1.5liter. Ongelooflijk!


http://www.youtube.com/watch?v=SEaCzDiJr30

Sphinx
5 maart 2014, 16:57
Tja, toen hadden ze nog niet van dat soort regels als "een motor moet een x aantal races meegaan" of "na zes geplofte motoren een gridstraf van vijf plaatsen." Toen werd er een goed setje banden en een motor met maximale power-output speciaal opzij gezet voor die ene snelle ronde in de kwalificatie. Sommige teams gebruikten in de jaren 80 vaker drie of vier blokken per weekend :eek:

Over het geluid is al aardig wat afgezaagd en hoewel het nooit meer zo leuk wordt als de V10's (http://www.youtube.com/watch?v=a4lcqu16Ucc) of V12's (http://www.youtube.com/watch?v=fFYqjBqNWQ0) uit vroeger tijden, vond ik de turbo's wel wat hebben (er bij opmerkend dat bijna niemand maximaal in de toeren reed en veel vroeger schakelde


http://www.youtube.com/watch?v=cWAePVEO33g

Don Rudo
13 maart 2014, 20:10
Mooie thread Sphinx.

Voor de mede-leken vond ik onderstaand aardig Youtube filmpje:


http://www.youtube.com/watch?v=hFHmYFlbFn8

Big30
16 maart 2014, 12:16
Ik las het ook, dacht dat ze een maximum hadden van 100 liter (of 100 kg), klaarblijkelijk wordt er dus na afloop gekeken wat het verbruik was. In een persbericht was weer sprake van het overschrijden van een flow zeg verbruik van 100 kg/hr.
Klaarblijkelijk vertrek je dus niet met vooraf een bepaalde hoeveelheid (op=op) maar wordt na afloop het verbruik bepaald.

Diskwalificatie is geen uitval lijkt me, je finisht maar wordt na afloop gediskwalificeerd.


In order to promote fuel efficiency, fuel will be flow restricted to 100 kg/h above 10,500rpm;[86] below 10,500rpm a formula for the maximum flow must be applied based on the rpm in use.[96]

Drivers must be able to return to the pits under their own power after the chequered flag has fallen in a bid to stop drivers from pulling over in order to preserve the mandatory one-litre fuel sample required to pass post-race scrutineering.[97]

http://en.wikipedia.org/wiki/2014_Formula_One_season
Begrijp ik het goed dan mag je dus nooit boven een bepaald toerental en verbruik hebben boven een bepaald maximum. Das apart want dat moet je dus meten en weten en ziet je er maar 1 seconde boven wordt je dus gediskwalificeerd.

Hier staat het weer net wat anders geformuleerd:

Rule change: 100kg fuel limit for race
Implications: Last year, while there was no race fuel limit or fuel flow limit, cars used in the region of 160kg of fuel per race with a fuel flow limit of 170kg per hour. From 2014 things are radically different: each car has a 100kg fuel limit per race (around one third less than before) whilst fuel flow is limited to 100kg per hour. That means that while the cars will likely be run at the limit of fuel flow during much of practice and qualifying, it will have to be a different story during races when cars are running for well over an hour.

Drivers will have to save fuel and that could lead to some interesting and conflicting strategies, as well as changes to driving styles and tactics. Success could well hinge on which of the power unit manufacturers (Renault, Mercedes and Ferrari) achieves the best fuel efficiency. Of course, any team that exceeds the 100kg fuel limit faces exclusion. Therefore the reliability of each car’s fuel sensor is arguably now as important as the reliability of their power unit.
http://www.formula1.com/news/features/2014/1/15408.html

Onduidelijkheid troef!

Sphinx
16 maart 2014, 21:52
De eerste Formule 1-race van 2014 is een prooi geworden voor Nico Rosberg. De Mercedes-coureur greep de leiding bij de start van de Australische Grand Prix en had daarna een probleemloze wedstrijd. McLaren-rookie Kevin Magnussen ging er met de tweede plek vandoor, zijn teamgenoot Jenson Button werd 3e. Regerend wereldkampioen Sebastian Vettel viel vroeg in de race uit.

http://www.gpupdate.net/nl/f1-nieuws/307819/rosberg-wint-eerste-formule-1-race-van-2014/

Een aantal dingen kwamen uit in Melbourne, een aantal niet. Ten eerste bleek Red Bull inderdaad snel, maar ook een fragiele auto te hebben. Ik zat mezelf een paar keer af te vragen of men Vettel niet toevallig Ricciardo's auto had gegeven, zoveel pech had hij. Al vanaf het begin werkte het ERS systeem niet en daar waar je vorig jaar nog door kon rijden zonder, zit het nu geïntegreerd in de motor, dus ben je de sjaak als het niet meer werkt. Ook Polesitter Hamilton kreeg al in de opwarmronde pech met een motorprobleem waardoor hij op vijf cilinders aan de wedstrijd begon. Men hoopte mij Mercedes op een softwareprobleem, maar helaas was de race voor de Engelsman van korte duur. Voor Jules Bianchi begón de race zelfs niet eens, de Fransman viel stil op de grid en moest acht rondjes in de pits toekijken voor ie weg kon, waardoor hij als uitgevallen was aangemerkt en van de rest van de rit een veredelde testsessie maakte. Voor herintreder Kobayashi duurde de race maar een paar honderd meter nadat het veelbesproken "brake-by-wire" systeem op zijn achterremmen het begaf en hij vol achterin de Williams van Felipe Massa knalde.

http://www.formula1.com/wi/gi/597x478/ELUu/sutton/2013/dms1416ma165a.jpg

Voor Williams leek de ellende nog niet voorbij, want Bottas maakte in zijn jacht naar voren een fout en knalde in de muur, waarbij hij met stom geluk alleen een lekke band opliep. Inmiddels was Rosberg al aardig bij het veld weggereden en na de groene vlag deed hij dat dunnetjes over. Grote profiteur was Button die op het allerlaatste moment nog binnen kon komen voor een bandenwissel en in de pits twee plaatsen won. Ricciardo leek inmiddels goed op weg naar een heel verrassende tweede plaats maar toen was er al onenigheid tussen RBR en de wedstrijdleiding uitgebroken. RBR had al het weekend problemen met de speciale brandstofmeters die de FIA gebruikt om het verbruik van de teams te controleren. De FIA had zaterdag ongebruikelijk hoge waardes vastgesteld... bij een uitrollende auto! Daarom was de hele unit vervangen en toen de leiding opnieuw bij RBR aan de bel trok over Ricciardo's verbruik, geloofde het team het niet, omdat ze zelf totaal andere waardes kregen (volgens Horner gingen ze op telemetrie uit hun 'remote garage' af (datacentrum in Milton Keynes dat adhv telemetrie-sensoren alles aan de auto door kan rekenen). Dus nadat Ricciardo zegevierend als tweede binnen was gekomen en reeds gehuldigd was, kon RBR op het matje komen en werd de Australiër gediskwalificeerd. RBR kondigde nog voor het zover kwam in beroep te gaan, dus dit gaat nog een staartje krijgen.

6864

Bottas was inmiddels weer vooraan begonnen en het werd al snel duidelijk dat Williams een héél goede auto heeft. De Fin die vorig jaar onterecht werd afgerekend op een slechte auto liet met een opmars van 13 naar 5 zien dat Maldonado waarschijnlijk de grootste fout van zijn leven heeft gemaakt door zo makkelijk de deur uit te lopen en zijn plek aan Massa af te staan. Bijgelovige fans zullen misschien ook opmerken dat de Venozolaan met zijn keus voor nr 13 (een nummer dat in de Vaillant-strips altijd door Bob Cramer werd gebruikt) misschien het lot heeft getart. Beide Lotus-auto's kwamen iig niet aan de finish, ook de Renault motor van Ericsson hield het niet uit. Wat de stand qua geplofte motoren 4-2-1 maakt met Renault helaas als grote winnaar. Groot compliment trouwens voor WSR-kampioen Magnussen en GP3-kampioen-Kvyat, die bijna nergens een fout maakten en een heel mooi debuut neerzetten. Jan Magnussen, die door o.a. teveel drank en sigaretten zijn kansen bij Stewart vergooide in de jaren 90, was in tranen nadat hij de race op tv had moeten zien (hij racete op dat moment voor Corvette in de VS) en zijn zoon eerst 3e en daarna 2e zag eindigen. Met de 3e plek voor Button heeft Mclaren ineens als sponsorloos team de leiding in het constructeurskampioenschap (noot: er stond sponsoring van Mobil op de auto, maar die was van Mobil Australië en alleen voor het weekend)

https://pbs.twimg.com/media/Bi1UCrMIUAAPAXK.jpg

Ook achter de kop en in de middenmoot was nog wat loos. Ferrari leek verstoppertje te spelen bij de tests, maar nu bleek dat hun auto betrouwbaar is, edoch snelheid tekort komt. Alonso was weer ouderwets aan het maximeren met zijn vierde plek, maar Kimi had het hele weekend gezeur. In de verregende kwali raakte hij na een fout de muur en in de schermutselingen in de eerste bocht liep hij een beuk van de dolle Caterham van Kobayashi op, waardoor de balans in de auto weg was en Kimi een zeer moeilijke race kende. STR wist de boel goed heel te houden (mede geholpen door een temperatuur van maar 19 graden) en wist beide auto's in de punten te krijgen. Force India ging heel goed met Hulkenberg die zijn specialiteit (koppig je positie verdedigen) weer boven haalde en keurig als 6e binnen kwam. Sergio Perez kwam in het stuk niet meer voor na een aanrijding met Esteban Gutierrez. Ook Sutil viel wat tegen en kon helaas niet aanklampen bij de punten.

http://www.forceindiaf1.com/ee/images/uploads/jm1416ma233.jpg

De volgende race wordt in dubbel zo warme omstandigheden gereden in Maleisië. Nu bleven er van de 8 Renault motoren 3 heel, maar wat gebeurt er als het echt heet is met hoge luchtvochtigheid? We merken het over twee weken

Sphinx
31 maart 2014, 20:11
Lewis Hamilton heeft op dominante wijze de Grand Prix van Maleisië gewonnen. De Brit startte van pole-position en hoefde de leiding alleen maar af te staan toen hij zijn eerste pitstop maakte. Nico Rosberg maakte er een dubbelzege van voor Mercedes. Wereldkampioen Sebastian Vettel werd derde met de Red Bull.

http://www.gpupdate.net/nl/f1-nieuws/308492/hamilton-oppermachtig-in-grand-prix-van-maleisie/

Deze racebeer heeft het na de laatste persco en het uitrekenen van de f1-poule punten een beetje laten bezinken, die Formule 1 nieuwe stijl. Een toeschouwer van het type "henk en ingrid" zou zich waarschijnlijk afvragen wat er mooi aan is, waarom het geluid zo anders is, waarom Vettel ineens niet meer wint en welke idioot die belachelijk ingewikkelde regels bedenkt. Wat is nu nog reden om er naar te kijken?

Ik kom er al veel langer voor uit, ik ben een autosportgek. Ik kan niet alleen genieten van een handvol coureurs die een robbertje knokken op de baan, maar ook van alle onboards waarin de heren en soms dames alle handelingen ten toon spreiden om de auto enigzins competitief rond te laten rijden. Door de focus die er de laatste jaren was op aerodynamische grip kon je een veld auto's zijn rondjes zien draaien als op rails, behalve wanneer de banden op waren natuurlijk. Die banden moesten expres slecht worden gemaakt om het sterkste team in te tomen, en toen iedereen op zulke slechte banden reed dat er klapbanden van kwamen werd weer alles teruggedraaid en won het sterkste team weer met overmacht. Er wordt gemopperd dat men meer toeren zou moeten draaien met zulke krachtige motoen en niet zo moeilijk zou moeten doen over de brandstofrestricties, maar als je het niet doet zouden er meer dan 7 man zijn uitgevallen door benzinegebrek en geplofte motoren.

Over een aantal dingen ben ik nog niet echt tevreden in de nieuwe stijl, maar één ding valt me heel positief op. Het laat goed zien dat F1 rijden absoluut niet makkelijk is. Deze racebeerjury heeft het hele weekend situaties gezien waarin de rijders op de limiet zaten om nog nét de goede lijn te houden, om de auto zo hard mogelijk de bocht om te sturen, om zo efficiënt mogelijk een duel uit te vechten als ware het WO2 piloten (http://www.youtube.com/watch?v=p3csBTKal9Q) die voor een paar uur slechts 10 minuten vechttijd hadden. Het korte gevecht tussen de Lotus van Grosjean en de Caterham van Kobayashi was de beste illustratie van dit alles: een korte maar pittige schermutseling tussen een auto die snel en onbetrouwbaar was (de lotus) en een auto die de langzaamste in het veld is, maar hoger reed dan voor mogelijk was gehouden door de prestaties van de piloot (de caterham). Helaas moest Kobayashi de duimen leggen tegen Grosjean, maar hij bracht de auto als 13e aan de streep. Frappant, vorig jaar finishte Bianchi net zo hoog voor Marussia en was dat naar later bleek zeer belangrijk in de "nacompetitie" tussen de twee achterhoedeteams. Bianchi ging dit keer al in ronde 1 in de fout, kwam met Vergne in botsing en schoot Maldonado mee af. Ook een unicum, want de Venozolaan valt nu voor het eerst uit met een crash, buiten zijn eigen schuld (zie link: foto is te groot voor de pagina (http://i1.ytimg.com/vi/w6gu93W5gH4/maxresdefault.jpg))

http://www.formula1.com/wi/gi/597x478/UtJq/sutton/2013/dcd1430ma122.jpg

Mercedes leek weer oppermachtig dankzij een foutloos rijdende Hamilton, maar het viel op dat Red Bull weliswaar qua topspeed niet in de buurt van zowat alle Renault teams kwam, maar in de bochtige gedeelten van de baan heel veel tijd wist goed te maken. Heel sneu dat Ricciardo ineens de beruchte nummer 2 pech had met een los wiel en daarna een losse neus, maar ook hij zat er goed bij en gaf Vettel in het begin aardig partij. De Mercs waren echter te goed, te snel op de rechte einden, te efficiënt met hun brandstof. Goed gedaan van Hamilton en Rosberg. Opvallend opnieuw hoe goed Force India dit seizoen start met Hulkenberg die weliswaar een vrij eenzame race rijdt, maar het Alonso nog lastig maakt en als enige in de top5 durft een tweestopper te draaien (zal Perez hem wel geleerd hebben). De man uit Emmerich zal met enige verbazing zijn oude team Sauber (te zwaar motorblok, financiële zorgen) hebben bekeken, want beide auto's kwamen niet aan de finish door motorpech, waarbij Gutierrez' motor te heet werd en bij Sutil na een glitch in de ERS-electromotor de complete motor er plotsklaps mee ophield.

http://www.formula1.com/wi/gi/597x478/yRs0/sutton/2013/dms1430ma80.jpg

Tot slot nog een woordje over Williams. Het privéteam maakte een goede start in Australië, maar bleek in regenweer niet goed genoeg voor de top10. Ze lijken dezelfde trubbels als Sauber vorig jaar te hebben, een goede motor en veel topspeed, maar niet zoveel grip onder moeilijke omstandigheden. Massa en Bottas wisten van de top12 weer omhoog te rijden naar de punten, maar reden daarbij ook elkaar een paar keer in de wielen. De nagel in de doodskist leek de beruchte spreuk "Felipe, Valteri is faster than you" te worden, maar Massa bleek ineens stokdoof en reageerde door 0.2sec per rondje sneller te gaan rijden. Valteri was ineens helemaal niet meer faster than you en moest zelf maar zien hoe hij Felipe voorbij kwam, wat niet lukte. Na de finish werd er nog even door de twee over geredekaveld en volgens een woordvoerder zou de kou uit de lucht zijn. Na de geschiedenis met Multi21 vorig jaar bij RBR geloof ik dat niet zo. Massa en Bottas zijn allebei trots, zijn allebei snel, maar de een moet het van ervaring en werklust hebben, terwijl de ander talent genoeg heeft, maar soms nog wat te driest acteert.

http://www.jamesallenonf1.com/wp-content/uploads/Screen-Shot-2014-03-30-at-17.44.32-e1396198230671.png

In de stand is Rosberg nog altijd leider met 43pt, Hamilton springt over Alonso (24pt) en Button (23pt) heen en is met 25pt tweede. Vettel sluit voorlopig als 7e aan met 15pt, Hulkenberg 3pt vóór hem, Bottas 1pt achter hem. Na de vochtige hitte van Zuid_Azië wacht nu de droge woestijnhitte van het Arabisch Schiereiland. Ook Giedo vd Garde zal een vrijdagtraining mogen rijden voor Sauber, inclusief de testdagen daarna, waar ook Robin Frijns voor Caterham mag rijden

Sphinx
7 april 2014, 19:50
Lewis Hamilton heeft de Grand Prix van Bahrein gewonnen. De Brit greep de leiding bij de start en wist zijn teamgenoot Nico Rosberg nog maar net van zich af te houden in een zinderende slotfase. Sergio Perez kwam als derde aan de finish en pakte zo zijn eerste podium voor Force India

http://www.gpupdate.net/nl/f1-nieuws/308959/hamilton-verslaat-rosberg-voor-bahreinse-zege/

Bernie heeft zo’n beetje het slechtst mogelijke weekend gekozen om weer een beetje te gaan rellen tegen de F1. Eerst sprak hij op Maleisië zowel uit dat de motoren in real life luider klinken dan hij had gedacht, maar toch weer moest er naar een aanpassing worden gekeken de geluidsnormen. Toen kwam hij ineens ook met een vraag om te kijken of de fuelflow regels konden worden aangepast en tot slot lijkt hij toch weer de dubbele punten in Abu Dhabi ter discussie te willen stellen. Ik vind de theorie van een paar Engelse kranten niet eens zo gek: Bernie gaat zoveel lawaai te maken om de sport te laten devalueren. Hoe meer negatieve gejengel, hoe minder miljoenen er naar CVC Capital gaan. En hoe makkelijker het voor Bernie wordt om CVC uit te kopen, zelf alle macht te nemen en als rechthebbende doen en laten wat ie zelf wil.

Dat Luca de Montezemolo inmiddels bij Bernie’s klaagzang is aangesloten mag duidelijk zijn. Ferrari heeft ervoor gekozen een betrouwbare auto te bouwen, maar het kreng is te langzaam, zuipt teveel en vreet te snel zijn banden op. Zelfs een lichtere turbo en een koningskoppel achter het stuur kan daar weinig aan veranderen. Het was meer dan tekenend dat Luca zijn gezicht vertrok toen Hulkenberg Alonso al in het begin voorbij ging en boos de pits uitbeende toen Alonso over de radio meldde dat het zinloos was zich tegen de man uit Emmerich te verzetten. “We don't have the power.” Ferrari heeft er de laatste tijd een handje van mensen te lang op hun plek te laten, misschien is het gewoon tijd dat Stefano Domenicali nu eindelijk zijn verantwoordelijkheid neemt voor drie mindere jaren en James Allison vrije hand laat.

http://news.bbcimg.co.uk/media/images/74078000/jpg/_74078499_alonso_reuters.jpg

Dit was een hele leuke race om te volgen. Niet alleen lijkt het circuit minder desolaat door 's avonds te racen, en er was ondanks de dominantie van Mercedes genoeg te beleven. Rosberg en Hamilton deden heel hard hun best om Het Duel tussen Villeneuve en Arnoux (http://www.youtube.com/watch?v=xSpCvccOAYU) uit 1979 te kopieëren en kregen gelukkig ook de gelegenheid. Eén eis gaf Paddy Lowe ze mee; “Bring both cars home.” En daar hielden ze zich aan.

Ook Williams en Force India vochten een paar keer onder elkaar, maar minder uitgebreid. Massa had een schitterende start en was lekker sarcastisch door later niet te roepen dat ie sneller was dan zijn teamgenoot maar het over “de hoge bandenslijtage” bij Bottas te hebben. Gelukkig stelde Bottas zelf maar voor eerder te stoppen. De Force India’s waren echter beter vandaag, met Perez die dankzij zijn goede startpositie en mindere bandenslijtage voor Hulkenberg aan het slotgevecht begon en hem na een korte schermutseling losreed met een dik verdiende podiumplek als beloning. Tussen Vettel en Ricciardo was er geen gevecht. De Red Bull had in Ricciardo’s handen nét niet genoeg topspeed, maar bakken grip op het bochtige deel. Ik geeft het toe, ik lachte hardop uit leedvermaak toen Seb een Multi21 om zijn oren kreeg: ”Seb, Daniel is faster than you.” en Ricciardo langs moest laten. Hij kon pas weer aanknopen toen Ricciardo Hulkenberg voorbij was, maar had nog minder topspeed dan zijn teamgenoot, en die was met 312km/h al een van de langzaamsten.

http://www.formule1.nl/media/uploads/article/2014-04-06/20140406-0686.jpg.630x420_q85.jpg

Als Grosjean en Maldonado op de eerste twee plaatsen hadden gereden, hadden we waarschijnlijk een smeekbede van Lotus' race-director Alain Permane gehad om elkaar niet aan te vallen. Het bewijs voor die uitspraak levert Pastor gewoon zelf, door uit de pits komend alles op alles te zetten om Gutierrez voor te blijven, met onderstaand Andrea- de- Crasheris-moment als gevolg. Het ergste vind ik niet dat er een ongeluk van komt, daar ben ik inmiddels wel aan gewend met die vent. Het ergste vind ik ook niet eens dat hij er niet van leert, hij waant zich gewoon onkwetsbaar dankzij de oliedollars die hij meeneemt. Nee het ergste vind ik dat Daniel Ricciardo voor iets waar hij niets aan kon doen in Maleisië werd gestraft met een stop and go, plus een gridstraf van 10 plaatsen waardoor hij als 13e moest beginnen, terwijl Prutser Pastor met 5 plaatsen straf en 3 punten op zijn licentie wegkomt. Je schijnt bij 12 punten op je licentie pas een schorsing te kunnen krijgen. Zoals ik al zei, hij weigert tevens alle schuld op zich te nemen, vind dat Gutierrez zijn rempunt mistte. Voortaan noem ik deze Venozolaanse Voddenvent aan wie overduidelijk een paar schroefjes los zitten “Malfunctionado”

http://giant.gfycat.com/UnpleasantHiddenApisdorsatalaboriosa.gif

Toch moeten we Malfunctionado dankbaar zijn, want dankzij zijn geklooi kregen we 10 spannende slotrondjes en zagen we de Mercs écht even volgas gaan. En binnen tien rondjes was de rest op een halve minuut gereden en kun je zien hoe slim het was om al 2.5 jaar naar de turbo-era toe te werken. Het is misschien zuur voor Schumacher, die door het geëxperimenteer zijn comeback zag mislukken, maar je ziet hoeveel profijt Hamilton en Rosberg er nu van hebben. Force India, Williams en Mclaren profiteren wel van de power en zuinigheid van de motor, maar de auto van Mercedes is er helemaal op afgestemd, terwijl de satellietteams een middelmatig chassis bij een topmotor voegen. Het is zeer mooi dat uitgerekend Perez en Hulkenberg er nu van meeprofiteren. Zoals Olav zelf ook zegt: ”meer teamfights? Laat maar komen!”

In de stand is Rosberg de leider met 61pt, Hamilton is 2e met 50pt, Hulkenberg is best of the rest met 28pt, 2 punten meer dan Alonso, 3 punten meer dan Button. Mclaren was de enige dissonant onder de Mercedes-aangedreven teams met een dubbele uitval. Hopelijk gaat het in China beter.

GP2 - "Vén Dorn" slaat toe

In het voorportaal van de F1 is Stoffel Vandoorne a la Robin Frijns binnengekomen. De Kortrijkenaar verscheen voor middenmoter ART GP aan de start (daar samen met Honda protegé Izawa neergezet door Mclaren) en pakte meteen een mooie overwinning in de hoofdrace. Heel apart, Vandoorne won zijn eerste race ooit in de WSR en doet nu hetzelfde in de GP2. De GP2 werd trouwens opmerkelijk goed bekeken dit weekend, vooral vanwege het geluid dat 2 liter V8's maken. Ook was er een flinke crash voor de Zimbabwaan Axel Jefferies


http://www.youtube.com/watch?v=z_pL6_NORng

In race 2 liep het minder voor Vandoorne, die na een aanvaring met Daniel de Jong en Artem Markelov moest binnenkomen met een kapotte neus, waardoor hij naar 22 terugviel. Simon Trummer viel op met een door pech ingegeven strategie. De Zwitser moest in race 1 uit de pits starten, reed van laatste positie op harde banden naar 1, kwam twee ronden voor het einde binnen voor de verplichte pitstop, en eindigde als zevende, waardoor hij race 2 als 2e vertrok (voor race wordt de top8 omgedraaid op de grid) en ook als tweede finishte achter Jolyon Palmer.

Big30
7 april 2014, 20:23
Ik zag alleen de herhaling op sporza en had de indruk dat de strijd tussen de Mercedes mannen niet op het scherpst van de snede was maar er soms net iets over heen en bijna onverantwoord. Wel mooi om te zien.
Er werd beweerd dat de auto van Rosberg iets sneller zou zijn, koos hij voor een andere afstelling? Of krijgt ie misschien de motor die op de kW bank net wat meer vermogen levert. Worden ze beiden in het team gelijk behandeld of krijgt Rosberg toch een voorkeursbehandeling?

Sphinx
7 april 2014, 20:58
Er werd beweerd dat de auto van Rosberg iets sneller zou zijn, koos hij voor een andere afstelling?

Rosberg was op een andere strategie onderweg. Hamilton reed twee stints met soft compound om veel weg te lopen bij de rest en dan te consolideren op medium. Rosberg vertrok ook op soft, maar naar de eerste schermutseling werd hij op mediums gezet, om in het slot nog een keer te kunnen aanvallen op softs. In theorie was Rosberg idd sneller, maar Hamilton verdedigde zich goed. Ik denk niet dat er sprake is van een voorkeursbehandeling zoals bij RBR vorig jaar. Als een van de twee halverwege een straatlengte voorstaat zou dat natuurlijk wel kunnen, maar nu is alles nog open en laten Lowe, Wolff en Lauda de heren het zelf uitmaken, als ze maar geen brokken maken.

Big30
7 april 2014, 21:17
Helder Sphinx kwam dus gewoon door een andere strategie, zag je in het verleden toen dat nog kon ook bij het aantal tankbeurten maar vooral natuurlijk hoe lang je met de banden reed. Tis ook de coureur die bepaalt hoe snel zijn banden slijten door zijn rijstijl, soms neem je het gas eraf om het einde te kunnen halen op die banden, soms zet je het gas erop om voorsprong te nemen.

Al zou ik moeten nakijken hoe het nu zit met de banden, qualifiers, hoeveel setjes etc.

Sphinx
7 april 2014, 21:46
Enige verandering met vorig jaar is dat er niet meer gestart hoeft te worden met de banden die je in Q3 om had; je krijgt een extra setje soft compound dat je geheel in de kwali op mag maken. Dit omdat bv Force India er vorig jaar een handje van had om al met een 10e plaats genoegen te nemen en helemaal niet meer te rijden in de laatste 10 minuten, alleen een installatieronde om de banden alvast 'in te rijden voor zondag'.

Big30
7 april 2014, 22:07
Enige verandering met vorig jaar is dat er niet meer gestart hoeft te worden met de banden die je in Q3 om had; je krijgt een extra setje soft compound dat je geheel in de kwali op mag maken.
Yep die regel bedoelde ik en das dus veranderd.

Sphinx
20 april 2014, 21:18
Lewis Hamilton heeft met groot machtsvertoon de Grand Prix van China gewonnen. De Brit vertrok van pole-position en reed na de start meteen weg bij de rest van het veld. Nico Rosberg maakte er een dubbelzege van voor Mercedes. Ferrari-coureur Fernando Alonso was 'best of the rest'.

http://www.gpupdate.net/nl/f1-nieuws/309640/hamilton-leidt-van-start-tot-finish-in-shanghai/

Tsja, na de leuke avondrace helaas veel back to normal in China. Hamilton schakelt de Vettelmodus weer in en verdwijnt aan de horizon. Rosberg moest na een slechte kwali (ok, hij reed constant top5, maar verknoeit het zelf met een spin in de laatste ronden) van vier vertrekken en had een auto die als een luie pc niet lekker wilde opstarten. Telemetrie scherm liet alleen ERROR zien en de koppeling leek ook niet goed te werken, dus toen ie in de eerste bocht met Bottas in de clinch kwam (http://news.bbcimg.co.uk/media/images/74339000/jpg/_74339376_chinesegp.jpg) dacht deze racebeer even aan einde oefening. Gelukkig konden beiden hun race voortzetten. Massa had opnieuw een superstart, maar werd tussen Ricciardo en Alonso gesandwiched, want hem een verbogen velg opleverde en later in de wedstrijd zelfs 50 tellen extra oponthoud in de pits kostte.

http://img.bleacherreport.net/img/slides/photos/003/619/571/hi-res-2425fc5f9599ff3c4dd451a9fdec2c78_crop_north.jpg?w= 630&h=420&q=75

Achter Hamilton was Alonso heel goed bezig. Ferrari gooide na de desastreuze race in Bahrein idd Stefano Domenicali eruit en liet de baas van Ferrari North America, een zekere Marco Mattiacci, zijn plaats innemen. Of er écht iets aan de F14T is veranderd? Ik denk eerder dat de bijna Engelse temperaturen in China de auto voor iig Alonso al veel beter laten werken. De auto is dan ook helemaal rond hém gebouwd, terwijl Kimi langzaam aan de Massa-rol wordt opgedrongen. Toch een mooi podium voor de Spanjaard die een opstomende Rosberg in de slotfase voorbij zag komen. Ondanks de softwarebugs blijkt de wagen dan nog steeds erg snel te zijn, want de Finse Duitser haalde er weer de snelste ronde van iedereen mee

http://awelshmansblog.files.wordpress.com/2014/04/f1-2014-formula1-hamilton-vettel-redbull.jpg

Bij RBR wil deze racebeer nog niet te vroeg gaan juichen, maar feit is dat Daniel Ricciardo opnieuw beter werk aflevert dan Sebastian Vettel. De beide RBR's moesten het volledig van sector 2 hebben in Shanghai, waar ze alle verloren tijd op de rechte stukken goed moesten maken, want de RBR's waren de langzaamste auto's op de twee speedtraps. Vettel moest opnieuw aanhoren dat Ricciardo sneller was en wilde hem eigenlijk niet laten gaan, maar in zijn enthousiasme verremde hij zich en toen moest hij de Australiër wel laten passeren. "Tough luck" zoals hij zelf al zei. In de Webber-jaren duurde het meestal een GP of vier voor óf Vettel zelf de zaak onder controle kreeg of het team de auto en strategie zo op Vettel afstemde dat de 2e rijder geen kans meer maakte. We gaan het zien

http://www.espnf1.com/PICTURES/CMS/24300/24363.3.jpg

Later wond Vettel zich nog erger op toen Kobayashi hem ineens passeerde (http://www.formula1.com/wi/gi/215x130/JL0z/tvimages/2014/chn/sunpic15.jpg) bij het opkomen van het tweede rechte stuk. "louter om de strategie in leven te houden" volgens de grijnzende Japanner, die helaas niet meer lachte toen bleek dat zijn 17e plaats een 18e plek was geworden doordat een overenthousiaste Chinese official één ronde te vroeg de vlag had gezwaaid en de Japanner toen nog achter Jules Bianchi rondreed, om in de laatste niet meer meetellende ronde pas te passeren. Dat kan ondanks dat er geen puntenverlies mee gemoeid was in de strijd om plek 10 nog interessant zijn. Sauber mag zich inmiddels echt zorgen gaan maken, Sutil viel al vlug uit met een haperend ERS-systeem en Gutierrez mag zich met een 16e plek nog gelukkig prijzen dat Bianchi en Kobayashi het te druk met elkaar hadden.

In de stand sluipt Hamilton steeds meer naderbij: Rosberg is nog wel leider met 79pt, maar de Brit is hem op een handvol punten genaderd met 75pt. Alonso stijgt een plekje naar 3 met 41pt, Hulkenberg is nu vierde met 31pt, maar heeft de beide RBR-piloten in zijn nek hijgen.

F3: Mad Max?

In de voorportalen richting de F1 was er ook een en ander te doen. Het Europees Kampioenschap Formule 3 telt dit jaar drie Nederlandse deelnemers: Debutant Jules Szymkoviak die bij Van Amersfoort instapte, de wat meer ervaren Dennis vd Laar die bij topteam Prema Power een stoeltje kreeg en de zoon van Jos Verstappen, Max Verstappen, die ook voor Van Amersfoort rijdt, net zoals zijn vader vele jaren terug. De eerste F3-race op Silverstone duurde helaas niet zo lang voor Max, na een slechte start en een touche met Nicolas Latifi moest hij al vlug opgeven. In race 2 liep het al beter, want ondanks opnieuw een gemiste start kwam Max vanaf de achtste plek weer naar voren en finishte als vijfde. De oogst kwam een dag later in race 3, waar Max dit keer wél goed vertrok en al vrij snel Tom Blomqvist pakte. Een paar rondes later moest ook Lotus protege Esteban Ocon eraan geloven en reed Max als 16 jarige (volgens mij de jongste F3-rijder sinds jaren) naar een tweede plaats achter een van zijn lievelingsrivalen uit het karten, Antonio Fuoco. Na de race moest Max zich nog bij de stewards melden voor de inhaalactie op Blomqvist, waarvan team Carlin vermoedde dat die onder gele vlag was gedaan (een ronde eerder was Jake Dennis daar uit de baan gegaan), maar Blomqvist meldde dat Max hem daar al voorbij was, dus werd er geen straf uitgedeeld. Max is aldus 5e in de stand na één weekend met 28pt, leider Ocon heeft 30 pt meer (58pt)

http://www.autonewsinfo.com/wp-content/uploads/2014/04/F3-2014-SILVERSTONE-ANTONIO-FUOCO-Le-podium-de-la-3%C3%A9me-course-1-FUOCO-2-VERSTAPPEN-et-3-ESTEBAN-OCON-640x360.jpg

Rehab
1 mei 2014, 12:28
REMEMBER SENNA

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=xn8gh39SsrM

Sphinx
1 mei 2014, 18:22
Hier een link naar een mooie reportage over dat verschrikkelijke weekend in 1994, verteld door een van mijn favoriete coureurs, Damon Hill


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EFUZuMBPq9o

Sphinx
9 mei 2014, 09:43
De hele wereld had het over Senna vorige week, maar gisteren was de sterfdag van een andere legende in de sport. Iemand die nooit WK werd, maar met zijn opvallend agressieve stijl heel veel weerklank vond: Gilles Villeneuve (http://www.youtube.com/watch?v=Ro6IB-C288s)


http://www.youtube.com/watch?v=5Vk-kxZe8NA